W kwietniu 2020 Teatru Ochoty z okazji nadchodzącego jubileuszu teatr ogłosił otwarty konkurs na projekt jubileuszowego muralu. W lipcu spośród kilkudziesięciu prac jury składające się z przedstawicieli Teatru oraz zaproszonych artystów i specjalistów wybrało zwycięski projekt. Jubileuszowy mural dla Teatru Ochoty zaprojektuje debiutujący kolektyw SZTAMA aktorki Sylwii Goli i grafika Mateusza Bieniusy.
– W projekcie muralu staraliśmy się połączyć przeszłość (Było) z teraźniejszością (Jest), jednocześnie składając hołd twórcom Teatru Ochoty: Halinie i Janowi Machulskim. Inspiracją dla grafiki jubileuszowej było obecne logo Teatru. Dokonaliśmy dekonstrukcji znaku, a dzięki odnalezionym elementom stworzyliśmy kompozycję obrazującą Teatr Ochoty jako miejsce ciągłej przemiany, miejsce sprzyjające tworzeniu, miejsce sprzyjające twórcom. Punktowe ilustracje Haliny i Jana Machulskich zostały stworzone na podstawie zdjęcia Jerzego Troszczyńskiego z 1968 roku – opowiadają o swoim pomyśle twórcy projektu.
Zwycięską pracę wybrało jury konkursowe w składzie: Michał Dąbrowski (Agencja kreatywna Na_Ty), Michał Leszczyński (Grupa 5 Architekci), Anna Piwowar (Projektantka, Ochocianka), Łukasz Prokop (Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów), Joanna Nawrocka (Dyrektor Teatru Ochoty), Anna Cygankiewicz (Kierownik działu Kreacji i Komunikacji Teatru Ochoty). Na konkurs nadesłano 54 zgłoszenia z czego dwa zostały odrzucone pod względem formalnym. Jury konkursowe dokonało analizy prac konkursowych zgodnie z przyjętymi w regulaminie kryteriami.
Uzasadnienie wyboru jury konkursowego:
Michał Dąbrowski:
– Projekt nienachalnie przedstawia wizerunek Machulskich, którzy dekonstruują logo teatru, tworząc je od podstaw, jednocześnie zachowując otwartą formę dla przyszłych pokoleń. Symbolika jest subtelna, a estetyka niekrzycząca i subtelnie wpasowująca się w przestrzeń bryły teatru. Forma graficzna nie jest przeprojektowana, wygląda jak integralna część projektu budynku teatru oraz na tyle responsywna i uniwersalna, że może pasować do bardzo wielu nośników, nie tracąc swojej siły wyrazu.
Łukasz Prokop:
– Miałem zaszczyt być podopiecznym Haliny i Jana Machulskich w ognisku teatralnym. Dlatego ważna była dla mnie ich obecność w projekcie. Zwycięska praca, wykorzystując proste środki wyrazu, świetnie oddaje ich ducha. Myślę, że widząc ten projekt Jan uśmiecha się do nas z góry, a Halina – przynajmniej puszcza oczko.
Anna Piwowar:
– Wybrana praca bardzo dobrze spełnia założenia konkursu. Nawiązuje do logotypu teatru, ale nie w dosłowny sposób. Bardzo dobre jest też pojawienie się postaci Państwa Machulskich zaprezentowanych w lekki i żartobliwy sposób, sugerujący jakąś etiudę lub grę. Ponadto motyw zaprojektowany przez autorów bardzo dobrze sprawdza się na rożnych nośnikach. I na koniec, wydaje mi się, ze ten mural po prostu nie zestarzeje się szybko!
Michał Leszczyński:
– Praca w syntetyczny sposób prezentuje wspólną pracę / dorobek Jana i Haliny Machulskich. Z projektu muralu emanuje pozytywna, a zarazem twórcza relacja między dwoma postaciami umieszczonymi po przeciwnych stronach powstającego dzieła. Autorzy projektu dołączyli ciekawe propozycje użytkowania: nadruk na torbie, w której Jan i Halina Machulscy przeniesieni zostali z ich wspólnego, odkrytego w archiwum zdjęcia oraz koncepcje plakatów ilustrujących współdziałanie w dialogu.
Joanna Nawrocka:
– Wizerunki Haliny i Jana Machulskich na muralu to kuszący ale i ryzykowny pomysł. Zwycięzcom konkursu udało się zrealizować go w sposób satysfakcjonujący i dający pole do interpretacji.
Anna Cygankiewicz:
– Doceniam projekt kolektywu Sztama zarówno pod kątem artystycznym jak i merytorycznym. Szczególnie istotny okazał się research przeprowadzony przez autorów i cytat z unikatowego zdjęcia przedstawiającego małżeństwo Machulskich. W moim przekonaniu symbolika grafiki trafnie nawiązuje do takich wartości jak współtworzenie, wspólnota i energia. Dodatkowo, dzięki użytym środkom wyrazu, wybrana praca ma szansę naturalnie wkomponować się w urbanistyczny charakter dzielnicy Ochota i stać się jej integralną częścią.
Mural wg zwycięskiego projektu powstał i został odsłonięty w październiku 2020 r. z okazji obchodów 50-lecia Teatru Ochoty.